Yritysprofiili

RAS Sprinkler Oy

RAS Sprinkler Oy:n kotipaikka on Karkkila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-28. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €105,928 ja liikevoitto €10,550.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2766944-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2766944-1
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Karkkila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-06-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-06-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ahmoonlammentie 16, 03620, Karkkila

Tietoa yrityksestä RAS Sprinkler Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RAS Sprinkler Oy:n sijaintipaikkakunta on Karkkila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-06-28. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €105,928 ja liikevoitto €10,550. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €105,928 sekä tilikauden tulokseksi €8,440. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.9%, liikevoittoprosentti +10.0% ja omavaraisuusaste +98.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.9%
Liikevoittoprosentti10.0%
Omavaraisuusaste98.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€45,287Edellinen: €47,124
Edellisten tilikausien voitto/tappio€80,331Edellinen: €80,850
Oma pääoma€91,272Edellinen: €90,031
Velat€1,588Edellinen: €1,900
Vaihtuvat vastaavat€51,565Edellinen: €49,168
Current liabilities€1,588Edellinen: €1,900
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€103,944
2024-12-31
€105,928
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,362
2024-12-31
€10,550
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,681
2024-12-31
€8,440
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€91,932
2024-12-31
€92,860
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.3 %2024-12-31: 97.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
28.52x2024-12-31: 24.80x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Nousussa
10.0 %2024-12-31: 8.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste97.9 %98.3 %
Maksuvalmius24.80x28.52x
Liikevoitto-%8.0 %10.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2766944-1
ALV-tunnusFI27669441
EU-tunnusFIFPRO.2766944-1
KuntaKarkkila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-06-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-06-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-07-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRAS Sprinkler Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
163 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-21 11.1380/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RAS Sprinkler Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.