Yritysprofiili

Rasulan Taksit Oy

Rasulan Taksit Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-03-05. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €162,456 ja liikevoitto €16,509.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2898131-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2898131-4
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-03-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-02-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rasulankatu 7 A, 33730, Tampere

Postiosoite: Ahkionkatu 9 E 18, 33580, Tampere

Tietoa yrityksestä Rasulan Taksit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rasulan Taksit Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-03-05. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €162,456 ja liikevoitto €16,509. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €162,456 sekä tilikauden tulokseksi €11,499. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +29.1%, liikevoittoprosentti +10.2% ja omavaraisuusaste +48.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys29.1%
Liikevoittoprosentti10.2%
Omavaraisuusaste48.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,158Edellinen: €10,404
Rahat ja pankkisaamiset€8,708Edellinen: €7,370
Edellisten tilikausien voitto/tappio€73,304Edellinen: €69,514
Oma pääoma€92,302Edellinen: €80,804
Velat€100,045Edellinen: €125,404
Vaihtuvat vastaavat€25,639Edellinen: €19,987
Current liabilities€94,285Edellinen: €95,652
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€125,869
2025-03-31
€162,456
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,558
2025-03-31
€16,509
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,790
2025-03-31
€11,499
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€206,208
2025-03-31
€192,347
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
48.0 %2025-03-31: 39.2 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Vakaa
0.09x2025-03-31: 0.08x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Nousussa
9.9 %2025-03-31: 4.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste39.2 %48.0 %
Maksuvalmius0.08x0.09x
Liikevoitto-%4.1 %9.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2898131-4
ALV-tunnusFI28981314
EU-tunnusFIFPRO.2898131-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-02-25Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-02-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-03-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-03-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-03-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-08-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRasulan Taksit Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
357 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika81 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-03 19.1972/100 · v0.14
B2 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rasulan Taksit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.