Yritysprofiili

Rautalammin RKH Oy

Rautalammin RKH Oy:n kotipaikka on Rautalampi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-29. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €149,369 ja liikevoitto €970.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3407755-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3407755-9
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Rautalampi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Heikinrannatie 2, 77700, Rautalampi

Tietoa yrityksestä Rautalammin RKH Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rautalammin RKH Oy:n sijaintipaikkakunta on Rautalampi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-29. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €149,369 ja liikevoitto €970. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €149,369 sekä tilikauden tulokseksi €212. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.7%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste +31.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.7%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste31.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€11,020Edellinen: €6,729
Inventory€3,000Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€12,288Edellinen: €13,688
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,132Edellinen: €0
Oma pääoma€18,345Edellinen: €18,132
Velat€39,503Edellinen: €15,798
Vaihtuvat vastaavat€22,713Edellinen: €18,661
Current liabilities€17,581Edellinen: €15,798
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€138,708
2025-04-30
€149,369
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,678
2025-04-30
€970
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,132
2025-04-30
€212
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€33,930
2025-04-30
€57,847
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Laskussa
31.7 %2025-04-30: 53.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Vakaa
0.87x2025-04-30: 0.87x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.6 %2025-04-30: 15.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste53.4 %31.7 %
Maksuvalmius0.87x0.87x
Liikevoitto-%15.6 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3407755-9
ALV-tunnusFI34077559
EU-tunnusFIFPRO.3407755-9
KuntaRautalampi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-11-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRautalammin RKH Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika211 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-11-0455/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-11-01 20.3855/100 · v0.15
A3 → B2 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-10-1870/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1770/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
39/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rautalammin RKH Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.