Yritysprofiili

Rautalammin Sähkö Oy

Rautalammin Sähkö Oy:n kotipaikka on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-11-15. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,400 ja liikevoitto €9,919.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0742954-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0742954-7
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Iisalmi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-11-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-05-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Laihotie 19, 74100, Iisalmi

Postiosoite: URHEILIJANTIE 4, 77700, Rautalampi

Tietoa yrityksestä Rautalammin Sähkö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rautalammin Sähkö Oy:n sijaintipaikkakunta on Iisalmi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-11-15. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,400 ja liikevoitto €9,919. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,400 sekä tilikauden tulokseksi €7,833. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.5%, liikevoittoprosentti +20.9% ja omavaraisuusaste +67.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.5%
Liikevoittoprosentti20.9%
Omavaraisuusaste67.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€12,556Edellinen: €9,691
Edellisten tilikausien voitto/tappio€67,909Edellinen: €63,843
Oma pääoma€84,152Edellinen: €76,319
Velat€40,078Edellinen: €41,498
Vaihtuvat vastaavat€51,656Edellinen: €41,955
Current liabilities€10,894Edellinen: €7,370
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€55,331
2023-12-31
€48,617
2024-12-31
€47,400
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€6,349
2023-12-31
€4,978
2024-12-31
€9,919
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€6,349
2023-12-31
€4,066
2024-12-31
€7,833
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€120,254
2023-12-31
€117,817
2024-12-31
€124,230
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
85/100 · Nousussa
67.7 %2024-12-31: 64.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Laskussa
1.15x2024-12-31: 1.31x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.9 %2024-12-31: 10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste60.1 %64.8 %67.7 %
Maksuvalmius0.84x1.31x1.15x
Liikevoitto-%11.5 %10.2 %20.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0742954-7
EU-tunnusFIFPRO.0742954-7
KuntaIisalmi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-11-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRautalammin Sähkö Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
237 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1785/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-21 09.4285/100 · v0.14
A3 → A2 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
73/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rautalammin Sähkö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.