Yritysprofiili

Ravintola Kuu Oy

Ravintola Kuu Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-12-14. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,636,342 ja liikevoitto €120,534.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0732808-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0732808-4
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-12-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-03-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Töölönkatu 27, 00260, Helsinki

Tietoa yrityksestä Ravintola Kuu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ravintola Kuu Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-12-14. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,636,342 ja liikevoitto €120,534. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,636,342 sekä tilikauden tulokseksi €92,984. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.9%, liikevoittoprosentti +7.4% ja omavaraisuusaste +68.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.9%
Liikevoittoprosentti7.4%
Omavaraisuusaste68.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,309Edellinen: €9,240
Inventory€36,797Edellinen: €37,015
Rahat ja pankkisaamiset€273,008Edellinen: €206,051
Advances received€7,072Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€446,301Edellinen: €415,088
Oma pääoma€564,286Edellinen: €512,281
Velat€261,915Edellinen: €256,063
Vaihtuvat vastaavat€501,873Edellinen: €420,708
Current liabilities€206,915Edellinen: €181,063
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,606,183
2024-12-31
€1,636,342
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€96,627
2024-12-31
€120,534
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€72,193
2024-12-31
€92,984
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€768,344
2024-12-31
€826,200
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Nousussa
68.9 %2024-12-31: 66.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
50/100 · Nousussa
1.50x2024-12-31: 1.34x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Nousussa
7.3 %2024-12-31: 6.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.7 %68.9 %
Maksuvalmius1.34x1.50x
Liikevoitto-%6.0 %7.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0732808-4
ALV-tunnusFI07328084
EU-tunnusFIFPRO.0732808-4
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-12-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1989-03-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1991-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRavintola Kuu Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
34 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1874/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-02 03.2574/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ravintola Kuu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.