Yritysprofiili

Ravintola Väylä Oy

Ravintola Väylä Oy:n kotipaikka on Ylitornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-08-21. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €406,099 ja liikevoitto €22,168.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3018012-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3018012-9
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Ylitornio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-08-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-08-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alkkulanraitti 123, 95600, Ylitornio

Tietoa yrityksestä Ravintola Väylä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ravintola Väylä Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylitornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-08-21. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €406,099 ja liikevoitto €22,168. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2021-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €406,099 sekä tilikauden tulokseksi €16,916. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -14.9%, liikevoittoprosentti +5.5% ja omavaraisuusaste +39.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2021-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-14.9%
Liikevoittoprosentti5.5%
Omavaraisuusaste39.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€59,063Edellinen: €61,399
Inventory€15,979Edellinen: €15,816
Rahat ja pankkisaamiset€95,673Edellinen: €112,619
Advances received€2,921Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€46,854Edellinen: €0
Oma pääoma€63,771Edellinen: €46,854
Velat€99,272Edellinen: €131,558
Vaihtuvat vastaavat€123,493Edellinen: €133,442
Current liabilities€39,272Edellinen: €61,558
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€477,248
2020-12-31
€406,099
2021-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€59,949
2020-12-31
€22,168
2021-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€46,854
2020-12-31
€16,916
2021-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€178,412
2020-12-31
€163,042
2021-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Nousussa
39.8 %2020-12-31: 26.3 %
MaksuvalmiusHyvä
95/100 · Nousussa
2.84x2020-12-31: 2.09x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.8 %2020-12-31: 11.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-31
Omavaraisuusaste26.3 %39.8 %
Maksuvalmius2.09x2.84x
Liikevoitto-%11.1 %4.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3018012-9
ALV-tunnusFI30180129
EU-tunnusFIFPRO.3018012-9
KuntaYlitornio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-08-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-08-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-08-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-08-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-08-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRavintola Väylä Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika95 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-17 01.5760/100 · v0.14
B3 → B1 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2021-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1446/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1446/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2021-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ravintola Väylä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.