Yritysprofiili

Raw Lama Oy

Raw Lama Oy:n kotipaikka on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-05. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,765 ja liikevoitto €462.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2963202-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2963202-8
Toimiala
Muu mainostoimistojen toiminta
Kunta
Vanha-ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-06-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-01-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Porkantie 12, 28450, Vanha-ulvila

Tietoa yrityksestä Raw Lama Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Raw Lama Oy:n sijaintipaikkakunta on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-05. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,765 ja liikevoitto €462. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,765 sekä tilikauden tulokseksi €514. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.3%, liikevoittoprosentti +26.2% ja omavaraisuusaste +96.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.3%
Liikevoittoprosentti26.2%
Omavaraisuusaste96.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€879Edellinen: €1,318
Edellisten tilikausien voitto/tappio€603Edellinen: -€318
Oma pääoma€3,617Edellinen: €3,103
Velat€120Edellinen: €1,548
Vaihtuvat vastaavat€879Edellinen: €1,792
Current liabilities€120Edellinen: €1,548
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,925
2025-03-31
€1,765
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,151
2025-03-31
€462
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€921
2025-03-31
€514
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€4,651
2025-03-31
€3,737
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
96.8 %2025-03-31: 66.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.30x2025-03-31: 0.85x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
26.2 %2025-03-31: 59.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste66.7 %96.8 %
Maksuvalmius0.85x7.30x
Liikevoitto-%59.8 %26.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2963202-8
EU-tunnusFIFPRO.2963202-8
KuntaVanha-ulvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-01-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-06-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-06-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRaw Lama Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
388 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-18 01.5481/100 · v0.14
B1 → A2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Raw Lama Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.