Yritysprofiili

Rawest Oy

Rawest Oy:n kotipaikka on Långåminne. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-31. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €984,220 ja liikevoitto €156,143.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3152393-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3152393-9
Toimiala
Rautakauppatavaroiden tukkukauppa
Kunta
Långåminne
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-08-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-08-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tuomirannantie 36, 66160, Långåminne

Verkkosivu: https://www.rawest.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rawest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rawest Oy:n sijaintipaikkakunta on Långåminne. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-31. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €984,220 ja liikevoitto €156,143. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €984,220 sekä tilikauden tulokseksi €129,891. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.3%, liikevoittoprosentti +15.9% ja omavaraisuusaste +95.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-08-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.3%
Liikevoittoprosentti15.9%
Omavaraisuusaste95.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€34,671Edellinen: €45,400
Inventory€106,705Edellinen: €93,895
Rahat ja pankkisaamiset€370,889Edellinen: €234,436
Edellisten tilikausien voitto/tappio€455,063Edellinen: €363,716
Oma pääoma€584,954Edellinen: €486,243
Velat€30,207Edellinen: €64,050
Vaihtuvat vastaavat€586,376Edellinen: €522,582
Current liabilities€30,207Edellinen: €64,050
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€812,515
2021-08-31
€519,443
2024-08-31
€868,993
2025-08-31
€984,220
2026-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€164,610
2021-08-31
€73,647
2024-08-31
€148,619
2025-08-31
€156,143
2026-08-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€131,689
2021-08-31
€63,296
2024-08-31
€122,527
2025-08-31
€129,891
2026-08-31
Varat -kehitys4 kautta
€215,459
2021-08-31
€450,066
2024-08-31
€550,293
2025-08-31
€615,161
2026-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.1 %2025-08-31: 88.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
15.81x2025-08-31: 5.13x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Laskussa
15.3 %2025-08-31: 16.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-08-312024-08-312025-08-312026-08-31
Omavaraisuusaste75.5 %86.6 %88.4 %95.1 %
Maksuvalmius3.64x5.95x5.13x15.81x
Liikevoitto-%20.3 %14.0 %16.3 %15.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3152393-9
ALV-tunnusFI31523939
EU-tunnusFIFPRO.3152393-9
KuntaLångåminne
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-08-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRawest Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika81 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
7 arviota
A2
2026-11-04 02.5984/100 · v0.15
A2 → A2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-08-31).
A2
2026-11-03 13.0983/100 · v0.15
A2 → A2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-10-1880/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-26 06.0780/100 · v0.14
B2 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.8.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-08-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rawest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.