Yritysprofiili

Rengas Onnela Oy

Rengas Onnela Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-01-26. Toimiala on moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €921,114 ja liikevoitto €40,659.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2311160-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2311160-0
Toimiala
Moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-01-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-01-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Raakunkuja 3, 48600, Kotka

Verkkosivu: https://www.rengasonnela.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rengas Onnela Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rengas Onnela Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-01-26. Toimiala on moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €921,114 ja liikevoitto €40,659. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €921,114 sekä tilikauden tulokseksi €31,464. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.2%, liikevoittoprosentti +4.4% ja omavaraisuusaste +76.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.2%
Liikevoittoprosentti4.4%
Omavaraisuusaste76.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,000
Inventory€225,229Edellinen: €195,925
Rahat ja pankkisaamiset€50,052Edellinen: €83,787
Edellisten tilikausien voitto/tappio€218,518Edellinen: €201,767
Oma pääoma€302,982Edellinen: €295,118
Velat€94,338Edellinen: €96,822
Vaihtuvat vastaavat€324,126Edellinen: €313,038
Current liabilities€73,606Edellinen: €65,811
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€932,437
2024-12-31
€921,114
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€52,242
2024-12-31
€40,659
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,351
2024-12-31
€31,464
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€391,940
2024-12-31
€397,320
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Nousussa
76.3 %2024-12-31: 75.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.74x2024-12-31: 4.25x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.4 %2024-12-31: 5.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste75.3 %76.3 %
Maksuvalmius4.25x3.74x
Liikevoitto-%5.6 %4.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2311160-0
ALV-tunnusFI23111600
EU-tunnusFIFPRO.2311160-0
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-01-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-01-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-01-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-01-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRengas Onnela Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
149 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika166 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1778/100 · v0.15
A3 → A3 · -1 pistettä
A3
2026-09-19 20.4479/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rengas Onnela Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.