Yritysprofiili

Rengasmaa Oy

Rengasmaa Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-31. Toimiala on moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,806,008 ja liikevoitto €153,219.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2778873-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2778873-1
Toimiala
Moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-08-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Enqvistinkatu 6, 33400, Tampere

Puhelin: +35833459900Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.rengasmaa.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Myllymaa Mikko Timo TapaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Rengasmaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rengasmaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-31. Toimiala on moottoriajoneuvojen renkaiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,806,008 ja liikevoitto €153,219. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,806,008 sekä tilikauden tulokseksi €128,481. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.7%, liikevoittoprosentti +8.5% ja omavaraisuusaste +45.6%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Point S Tampere

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.7%
Liikevoittoprosentti8.5%
Omavaraisuusaste45.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€513,376Edellinen: €503,199
Rahat ja pankkisaamiset€44,116Edellinen: €570,607
Edellisten tilikausien voitto/tappio€328,513Edellinen: €676,129
Oma pääoma€523,900Edellinen: €953,559
Velat€624,527Edellinen: €734,260
Vaihtuvat vastaavat€1,004,769Edellinen: €1,626,905
Current liabilities€624,527Edellinen: €734,260
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,623,426
2020-12-31
€1,915,581
2021-12-31
€1,917,366
2022-12-31
€1,865,239
2023-12-31
€1,876,201
2024-12-31
€1,806,008
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€216,384
2020-12-31
€275,823
2021-12-31
€254,779
2022-12-31
€280,605
2023-12-31
€228,827
2024-12-31
€153,219
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€166,599
2020-12-31
€217,720
2021-12-31
€181,354
2022-12-31
€241,730
2023-12-31
€272,384
2024-12-31
€128,481
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€1,236,730
2020-12-31
€1,299,640
2021-12-31
€1,379,048
2022-12-31
€1,524,859
2023-12-31
€1,687,819
2024-12-31
€1,148,427
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
57/100 · Laskussa
45.6 %2024-12-31: 56.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.89x2024-12-31: 1.46x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Laskussa
8.5 %2024-12-31: 12.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste35.9 %42.5 %46.8 %52.1 %56.5 %45.6 %
Maksuvalmius-----0.89x
Liikevoitto-%13.3 %14.4 %13.2 %15.0 %12.2 %8.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2778873-1
ALV-tunnusFI27788731
EU-tunnusFIFPRO.2778873-1
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-01-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Myllymaa Mikko Timo TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Myllymaa Mikko Timo TapaniPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Myllymaa Timo Väinö JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Laaja Jesse MatiasTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Myllymaa Iris EliseVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Myllymaa Eeva-MariaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRengasmaa Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
95 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika231 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika231 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 05.3169/100 · v0.14
A3 → B1 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rengasmaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.