Yritysprofiili

Retulansaaren Puusepät Oy

Retulansaaren Puusepät Oy:n kotipaikka on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-11-12. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €189,485 ja liikevoitto -€33,348.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2367951-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2367951-1
Toimiala
Huonekalujen valmistus
Kunta
Katinala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-11-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-11-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Retulansaarentie 223, 13800, Katinala

Puhelin: +358505176788Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.resapuu.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/RESAPUULähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/resapuu_officialLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Laurila Juuso EemilToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Retulansaaren Puusepät Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Retulansaaren Puusepät Oy:n sijaintipaikkakunta on Katinala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-11-12. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €189,485 ja liikevoitto -€33,348. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €189,485 sekä tilikauden tulokseksi -€36,601. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -52.1%, liikevoittoprosentti -17.6% ja omavaraisuusaste +3.6%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

RESAPUU

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on puusepänliiketoiminta. Kaikenlainen puusepäntoimintaan liittyvä uudenrakentaminen ja vanhan korjaaminen. Talojen ja veneiden rakentaminen. Kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-52.1%
Liikevoittoprosentti-17.6%
Omavaraisuusaste3.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€3,705Edellinen: €4,800
Rahat ja pankkisaamiset€16,079Edellinen: €33,421
Edellisten tilikausien voitto/tappio€37,867Edellinen: €7,426
Tulos ennen veroja-€36,600Edellinen: €30,441
Oma pääoma€3,766Edellinen: €40,367
Velat€101,551Edellinen: €113,702
Vaihtuvat vastaavat€24,576Edellinen: €81,657
Current liabilities€20,526Edellinen: €22,241
Henkilöstö3Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€133,358
2020-12-31
€117,575
2021-12-31
€186,375
2023-12-31
€395,885
2024-12-31
€189,485
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€9,495
2020-12-31
-€11,504
2021-12-31
-€20,722
2023-12-31
€33,566
2024-12-31
-€33,348
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€20,509
2020-12-31
-€3,249
2021-12-31
-€24,208
2023-12-31
€30,441
2024-12-31
-€36,601
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€102,801
2020-12-31
€96,289
2021-12-31
€151,847
2023-12-31
€154,069
2024-12-31
€105,317
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
3.6 %2024-12-31: 26.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Laskussa
0.96x2024-12-31: 1.72x
Liikevoitto-%Heikko
6/100 · Laskussa
-17.6 %2024-12-31: 8.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste33.3 %32.2 %6.5 %26.2 %3.6 %
Maksuvalmius---1.72x0.96x
Liikevoitto-%-7.1 %-9.8 %-11.1 %8.5 %-17.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2367951-1
ALV-tunnusFI23679511
EU-tunnusFIFPRO.2367951-1
KuntaKatinala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-11-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Laurila Juuso EemilToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Laurila Marko Sami HenrikPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Laurila Juuso EemilVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Laurila Teppo EerikVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiRetulansaaren Puusepät Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä27/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1639 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-10-1727/100 · v0.15
D → D · +5 pistettä
  • Liikevaihto: Heikkenee → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Heikkenee → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Heikkenee → Vaihteleva
D
2026-09-17 19.1222/100 · v0.14
B1 → D · -38 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Retulansaaren Puusepät Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.