Yritysprofiili

Ridehouse Oy

Ridehouse Oy:n kotipaikka on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-03. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €1,099,936 ja liikevoitto -€11,056.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3398615-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3398615-2
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Lempäälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keissutie 34 C 3, 33880, Lempäälä

Tietoa yrityksestä Ridehouse Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ridehouse Oy:n sijaintipaikkakunta on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-03. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €1,099,936 ja liikevoitto -€11,056. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,099,936 sekä tilikauden tulokseksi €2,438. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +61.2%, liikevoittoprosentti -1.0% ja omavaraisuusaste +12.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys61.2%
Liikevoittoprosentti-1.0%
Omavaraisuusaste12.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,272Edellinen: €801
Inventory€100,247Edellinen: €59,450
Rahat ja pankkisaamiset€22,925Edellinen: €32,846
Edellisten tilikausien voitto/tappio€313Edellinen: €0
Oma pääoma€17,751Edellinen: €313
Velat€121,446Edellinen: €115,233
Vaihtuvat vastaavat€139,197Edellinen: €115,545
Current liabilities€51,076Edellinen: €22,640
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€682,379
2024-10-31
€1,099,936
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,792
2024-10-31
-€11,056
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€313
2024-10-31
€2,438
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€115,545
2024-10-31
€139,197
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
16/100 · Nousussa
12.8 %2024-10-31: 0.3 %
MaksuvalmiusHyvä
80/100 · Laskussa
2.41x2024-10-31: 4.08x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Laskussa
-1.0 %2024-10-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste0.3 %12.8 %
Maksuvalmius4.08x2.41x
Liikevoitto-%-0.6 %-1.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3398615-2
ALV-tunnusFI33986152
EU-tunnusFIFPRO.3398615-2
KuntaLempäälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-10-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaRidehouse Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
146 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika33 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-17 21.4348/100 · v0.14
B3 → B3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1446/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1446/100 · v0.13
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ridehouse Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.