Yritysprofiili

RK-Isännöinti Oy

RK-Isännöinti Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-08-09. Toimiala on muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €280,652 ja liikevoitto -€11,243.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2552199-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2552199-6
Toimiala
Muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-08-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-05-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnoitustie 4 B, 02600, Espoo

Postiosoite: Laurinkatu 49 A, 08100, Lohja

Verkkosivu: https://www.rk-isannointi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä RK-Isännöinti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RK-Isännöinti Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-08-09. Toimiala on muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €280,652 ja liikevoitto -€11,243. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €280,652 sekä tilikauden tulokseksi -€14,360. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.2%, liikevoittoprosentti -4.0% ja omavaraisuusaste +36.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.2%
Liikevoittoprosentti-4.0%
Omavaraisuusaste36.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €849
Rahat ja pankkisaamiset€2,751Edellinen: €3,316
Advances received€124Edellinen: €124
Edellisten tilikausien voitto/tappio€30,218Edellinen: €26,090
Oma pääoma€18,358Edellinen: €32,718
Velat€32,047Edellinen: €41,874
Vaihtuvat vastaavat€48,902Edellinen: €72,587
Current liabilities€32,047Edellinen: €41,874
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€250,106
2024-05-31
€280,652
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,213
2024-05-31
-€11,243
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,128
2024-05-31
-€14,360
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€74,592
2024-05-31
€50,405
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
46/100 · Laskussa
36.5 %2024-05-31: 43.9 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Vakaa
0.09x2024-05-31: 0.08x
Liikevoitto-%Heikko
40/100 · Laskussa
-4.0 %2024-05-31: 0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste43.9 %36.5 %
Maksuvalmius0.08x0.09x
Liikevoitto-%0.9 %-4.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2552199-6
ALV-tunnusFI25521996
EU-tunnusFIFPRO.2552199-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-08-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-08-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRK-Isännöinti Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
50 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika350 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika349 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1758/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-04 00.4758/100 · v0.14
B1 → B2 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RK-Isännöinti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.