Yritysprofiili

RM-Transport Oy

RM-Transport Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-03. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €37,866 ja liikevoitto €18,195.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3122050-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3122050-8
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-02-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kukkulatie 12 A 6, 60320, Seinäjoki

Tietoa yrityksestä RM-Transport Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RM-Transport Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-03. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €37,866 ja liikevoitto €18,195. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €37,866 sekä tilikauden tulokseksi €18,497. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2020.2%, liikevoittoprosentti +48.1% ja omavaraisuusaste +87.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2020.2%
Liikevoittoprosentti48.1%
Omavaraisuusaste87.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€8,849Edellinen: €6,612
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,086Edellinen: €33,529
Oma pääoma€42,583Edellinen: €27,106
Velat€6,020Edellinen: €47
Vaihtuvat vastaavat€43,797Edellinen: €20,744
Current liabilities€6,020Edellinen: €47
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,786
2025-07-31
€37,866
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€6,634
2025-07-31
€18,195
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€6,422
2025-07-31
€18,497
2026-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€27,153
2025-07-31
€48,603
2026-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.6 %2025-07-31: 99.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
49/100 · Laskussa
1.47x2025-07-31: 142.14x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
48.0 %2025-07-31: -371.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste99.8 %87.6 %
Maksuvalmius142.14x1.47x
Liikevoitto-%-371.4 %48.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3122050-8
ALV-tunnusFI31220508
EU-tunnusFIFPRO.3122050-8
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-02-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-03-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRM-Transport Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
120 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika47 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 08.3678/100 · v0.14
B2 → A3 · +28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.7.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RM-Transport Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.