Yritysprofiili

Rohdosmylly Oy

Rohdosmylly Oy:n kotipaikka on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-03. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €741,493 ja liikevoitto €166,308.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3398759-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3398759-3
Toimiala
Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Lempäälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sarvantie 12, 37560, Lempäälä

Tietoa yrityksestä Rohdosmylly Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rohdosmylly Oy:n sijaintipaikkakunta on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-03. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €741,493 ja liikevoitto €166,308. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €741,493 sekä tilikauden tulokseksi €133,069. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.3%, liikevoittoprosentti +22.4% ja omavaraisuusaste +87.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.3%
Liikevoittoprosentti22.4%
Omavaraisuusaste87.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€85,405Edellinen: €83,100
Rahat ja pankkisaamiset€195,062Edellinen: €71,035
Edellisten tilikausien voitto/tappio€124,045Edellinen: €0
Oma pääoma€257,114Edellinen: €134,831
Velat€38,013Edellinen: €98,156
Vaihtuvat vastaavat€295,128Edellinen: €232,987
Current liabilities€38,013Edellinen: €98,156
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€718,058
2024-12-31
€741,493
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€168,539
2024-12-31
€166,308
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€134,831
2024-12-31
€133,069
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€232,987
2024-12-31
€295,128
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.1 %2024-12-31: 57.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.38x2024-12-31: 1.57x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
22.4 %2024-12-31: 23.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste57.9 %87.1 %
Maksuvalmius1.57x7.38x
Liikevoitto-%23.5 %22.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3398759-3
ALV-tunnusFI33987593
EU-tunnusFIFPRO.3398759-3
KuntaLempäälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-11-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRohdosmylly Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
41 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1875/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-29 20.1775/100 · v0.14
B3 → A3 · +34 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1541/100 · v0.14
B2 → B3 · -9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rohdosmylly Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.