Yritysprofiili

RoMa Välineet Oy

RoMa Välineet Oy:n kotipaikka on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-01. Toimiala on vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €15,213 ja liikevoitto €11,626.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3137271-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3137271-2
Toimiala
Vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing
Kunta
Järvenpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Heinähäntä 19, 04400, Järvenpää

Verkkosivu: https://www.supjarvenpaa.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Autio Roope MatiasVarsinainen jäsen
Rita NiemiHallitus: varajäsen

Tietoa yrityksestä RoMa Välineet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RoMa Välineet Oy:n sijaintipaikkakunta on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-01. Toimiala on vapaa-ajan ja urheiluvälineiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €15,213 ja liikevoitto €11,626. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,213 sekä tilikauden tulokseksi €10,219. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.9%, liikevoittoprosentti +34.3% ja omavaraisuusaste +100.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.9%
Liikevoittoprosentti34.3%
Omavaraisuusaste100.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€10,246Edellinen: €135
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€10,000
2020-12-31
€9,880
2021-05-31
€15,507
2022-05-31
€14,435
2023-05-31
€14,929
2024-05-31
€15,213
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€4,000
2020-12-31
€3,543
2021-05-31
€1,032
2022-05-31
€1,014
2023-05-31
€135
2024-05-31
€11,626
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€4,000
2020-12-31
€3,543
2021-05-31
€348
2022-05-31
€125
2023-05-31
€478
2024-05-31
€10,219
2025-05-31
Varat -kehitys6 kautta
€4,000
2020-12-31
€3,982
2021-05-31
€4,012
2022-05-31
€4,017
2023-05-31
€4,560
2024-05-31
€14,722
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
100.0 %2024-05-31: 100.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-05-31: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
34.3 %2024-05-31: 80.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-05-312022-05-312023-05-312024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste100.0 %100.0 %100.0 %100.0 %100.0 %100.0 %
Maksuvalmius0.00x0.00x0.00x0.00x0.00x-
Liikevoitto-%40.0 %6.3 %7.1 %-6.7 %80.0 %34.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3137271-2
EU-tunnusFIFPRO.3137271-2
KuntaJärvenpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Autio Roope MatiasVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Rita NiemiHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRoMa Välineet Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1477 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1778/100 · v0.15
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B2
2026-10-0958/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
58/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
9.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-11

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RoMa Välineet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.