Yritysprofiili

Rosetech Oy

Rosetech Oy:n kotipaikka on Kämmenniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-21. Toimiala on kuorma-autojen ja muiden raskaiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €1,704,000 ja liikevoitto €15,107.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2875349-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2875349-3
Toimiala
Kuorma-autojen ja muiden raskaiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa
Kunta
Kämmenniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-12-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Havupuuntie 18, 34240, Kämmenniemi

Verkkosivu: https://www.rosetech.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rosetech Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rosetech Oy:n sijaintipaikkakunta on Kämmenniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-21. Toimiala on kuorma-autojen ja muiden raskaiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €1,704,000 ja liikevoitto €15,107. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,704,000 sekä tilikauden tulokseksi €12,765. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +154.9%, liikevoittoprosentti +0.9% ja omavaraisuusaste +99.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys154.9%
Liikevoittoprosentti0.9%
Omavaraisuusaste99.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7,348Edellinen: €11,636
Edellisten tilikausien voitto/tappio€19,887Edellinen: €30,030
Oma pääoma€35,151Edellinen: €24,333
Velat€58Edellinen: €43
Vaihtuvat vastaavat€35,210Edellinen: €24,376
Current liabilities€58Edellinen: €43
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€668,626
2024-01-31
€1,704,000
2025-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€8,841
2024-01-31
€15,107
2025-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€8,197
2024-01-31
€12,765
2025-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€24,376
2024-01-31
€35,210
2025-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.8 %2024-01-31: 99.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
126.04x2024-01-31: 268.05x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Nousussa
0.9 %2024-01-31: -1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-31
Omavaraisuusaste99.8 %99.8 %
Maksuvalmius268.05x126.04x
Liikevoitto-%-1.3 %0.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2875349-3
ALV-tunnusFI28753493
EU-tunnusFIFPRO.2875349-3
KuntaKämmenniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-12-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-12-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-12-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRosetech Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
596 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika105 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 13.2974/100 · v0.14
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
41/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rosetech Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.