Yritysprofiili

Rottapojat Oy

Rottapojat Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-07. Toimiala on muu muualla luokittelematon siivoustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €915,097 ja liikevoitto €33,963.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3379591-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3379591-1
Toimiala
Muu muualla luokittelematon siivoustoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-08-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-07-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nuijamiestentie 3 C, 00400, Helsinki

Verkkosivu: https://www.rottapojat.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rottapojat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rottapojat Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-07. Toimiala on muu muualla luokittelematon siivoustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €915,097 ja liikevoitto €33,963. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €915,097 sekä tilikauden tulokseksi €24,239. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +144.1%, liikevoittoprosentti +3.7% ja omavaraisuusaste +9.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys144.1%
Liikevoittoprosentti3.7%
Omavaraisuusaste9.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,540
Inventory€188,987Edellinen: €46,981
Rahat ja pankkisaamiset€9,552Edellinen: €6,521
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,697Edellinen: €0
Oma pääoma€37,937Edellinen: €17,460
Velat€382,798Edellinen: €62,428
Vaihtuvat vastaavat€281,111Edellinen: €79,889
Current liabilities€274,431Edellinen: €62,428
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€374,829
2024-12-31
€915,097
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€21,543
2024-12-31
€33,963
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,460
2024-12-31
€24,239
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€79,889
2024-12-31
€420,735
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
11/100 · Laskussa
9.0 %2024-12-31: 21.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.72x2024-12-31: 0.86x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.7 %2024-12-31: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste21.9 %9.0 %
Maksuvalmius0.86x0.72x
Liikevoitto-%5.7 %3.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3379591-1
ALV-tunnusFI33795911
EU-tunnusFIFPRO.3379591-1
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-07-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-08-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRottapojat Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä50/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
264 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika227 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika199 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-18 16.1450/100 · v0.14
B3 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1447/100 · v0.13
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rottapojat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.