Yritysprofiili

Roxoma Control Oy

Roxoma Control Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-17. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €951,697 ja liikevoitto €33,168.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3439999-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3439999-6
Toimiala
Laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-04-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-04-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Läkkisepänkuja 3 A, 02650, Espoo

Postiosoite: Louhoksentie 9, 01860, Perttula

Verkkosivu: https://www.roxoma.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Roxoma Control Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Roxoma Control Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-17. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €951,697 ja liikevoitto €33,168. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €951,697 sekä tilikauden tulokseksi €24,481. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +175.3%, liikevoittoprosentti +3.5% ja omavaraisuusaste +16.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys175.3%
Liikevoittoprosentti3.5%
Omavaraisuusaste16.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€840Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€82,298Edellinen: €22,247
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,363Edellinen: €0
Oma pääoma€26,844Edellinen: €2,363
Velat€140,798Edellinen: €107,857
Vaihtuvat vastaavat€144,258Edellinen: €75,305
Current liabilities€114,380Edellinen: €66,717
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€345,752
2025-05-31
€951,697
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,884
2025-05-31
€33,168
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,363
2025-05-31
€24,481
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€110,220
2025-05-31
€167,642
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
20/100 · Nousussa
16.0 %2025-05-31: 2.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Nousussa
0.72x2025-05-31: 0.33x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Nousussa
3.5 %2025-05-31: 1.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste2.1 %16.0 %
Maksuvalmius0.33x0.72x
Liikevoitto-%1.1 %3.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3439999-6
ALV-tunnusFI34399996
EU-tunnusFIFPRO.3439999-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-04-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-04-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-04-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-06-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRoxoma Control Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
77 verrokkia
Omavaraisuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika26 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika31 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 11.3560/100 · v0.15
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-10-1857/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-05 03.1057/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Roxoma Control Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.