Yritysprofiili

Roxta Oy

Roxta Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-11-08. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €49,345 ja liikevoitto €21,647.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3096178-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3096178-5
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-10-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hiekkakivenkatu 1, 65300, Vaasa

Tietoa yrityksestä Roxta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Roxta Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-11-08. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €49,345 ja liikevoitto €21,647. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €49,345 sekä tilikauden tulokseksi €72,522. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -33.9%, liikevoittoprosentti +43.9% ja omavaraisuusaste +76.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-33.9%
Liikevoittoprosentti43.9%
Omavaraisuusaste76.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,122Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€78,482Edellinen: €75,658
Edellisten tilikausien voitto/tappio€54,153Edellinen: €68,372
Oma pääoma€126,675Edellinen: €92,153
Velat€38,071Edellinen: €109,892
Vaihtuvat vastaavat€79,510Edellinen: €147,873
Current liabilities€38,071Edellinen: €66,692
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€43,032
2023-12-31
€74,597
2024-12-31
€49,345
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€1,115
2023-12-31
€27,999
2024-12-31
€21,647
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€5,979
2023-12-31
€23,780
2024-12-31
€72,522
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€158,044
2023-12-31
€170,896
2024-12-31
€164,746
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
76.9 %2024-12-31: 53.9 %
MaksuvalmiusHyvä
69/100 · Laskussa
2.06x2024-12-31: 2.13x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
42.9 %2024-12-31: 37.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.9 %53.9 %76.9 %
Maksuvalmius2.63x2.13x2.06x
Liikevoitto-%2.6 %37.5 %42.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3096178-5
ALV-tunnusFI30961785
EU-tunnusFIFPRO.3096178-5
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-10-29Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-11-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-08-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRoxta Oy
Luokitus laskiA2 → A3 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
32 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika280 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika280 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-04 11.3275/100 · v0.15
A2 → A3 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
A2
2026-10-1780/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-15 13.3280/100 · v0.14
B2 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1456/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
7.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-20.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Roxta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.