Yritysprofiili

RP-Louhinta Oy

RP-Louhinta Oy:n kotipaikka on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-03-08. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €264,558 ja liikevoitto €24,326.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1884444-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1884444-7
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Sirkka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-03-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-03-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hossanmukka 18, 99130, Sirkka

Tietoa yrityksestä RP-Louhinta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RP-Louhinta Oy:n sijaintipaikkakunta on Sirkka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-03-08. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-02-28 liikevaihto oli €264,558 ja liikevoitto €24,326. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €264,558 sekä tilikauden tulokseksi €23,279. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +77.5%, liikevoittoprosentti +9.2% ja omavaraisuusaste +70.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-02-28

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys77.5%
Liikevoittoprosentti9.2%
Omavaraisuusaste70.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€78,634Edellinen: €43,220
Edellisten tilikausien voitto/tappio€93,201Edellinen: €138,596
Oma pääoma€124,481Edellinen: €101,201
Velat€51,758Edellinen: €48,350
Vaihtuvat vastaavat€104,336Edellinen: €78,428
Current liabilities€42,610Edellinen: €33,137
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€149,010
2024-02-29
€264,558
2025-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€39,578
2024-02-29
€24,326
2025-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€45,395
2024-02-29
€23,279
2025-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€149,551
2024-02-29
€176,239
2025-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Nousussa
70.6 %2024-02-29: 67.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Nousussa
1.85x2024-02-29: 1.30x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Nousussa
9.2 %2024-02-29: -26.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-28
Omavaraisuusaste67.7 %70.6 %
Maksuvalmius1.30x1.85x
Liikevoitto-%-26.6 %9.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1884444-7
ALV-tunnusFI18844447
EU-tunnusFIFPRO.1884444-7
KuntaSirkka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2004-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-03-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRP-Louhinta Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
303 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika411 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika333 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1783/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-03 14.2183/100 · v0.14
B1 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
91/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RP-Louhinta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.