Yritysprofiili

Ruka Charter Oy

Ruka Charter Oy:n kotipaikka on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-11-08. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €701,108 ja liikevoitto €29,814.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2153390-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2153390-6
Toimiala
Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Pudasjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-10-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jukolantie, 93100, Pudasjärvi

Postiosoite: Jukolantie 36, 93100, Pudasjärvi

Tietoa yrityksestä Ruka Charter Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ruka Charter Oy:n sijaintipaikkakunta on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-11-08. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €701,108 ja liikevoitto €29,814. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €701,108 sekä tilikauden tulokseksi €53,460. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.8%, liikevoittoprosentti +4.3% ja omavaraisuusaste +46.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.8%
Liikevoittoprosentti4.3%
Omavaraisuusaste46.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Provisions or reserves€268,191Edellinen: €299,457
Rahat ja pankkisaamiset€239,209Edellinen: €281,739
Edellisten tilikausien voitto/tappio€266,846Edellinen: €325,963
Oma pääoma€322,806Edellinen: €382,162
Velat€97,683Edellinen: €129,144
Vaihtuvat vastaavat€270,715Edellinen: €323,549
Current liabilities€71,294Edellinen: €83,311
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€721,093
2024-10-31
€701,108
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€46,971
2024-10-31
€29,814
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€53,699
2024-10-31
€53,460
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€810,763
2024-10-31
€688,680
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
85.8 %2024-10-31: 84.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.36x2024-10-31: 3.38x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.3 %2024-10-31: 6.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste84.1 %85.8 %
Maksuvalmius3.38x3.36x
Liikevoitto-%6.5 %4.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2153390-6
ALV-tunnusFI21533906
EU-tunnusFIFPRO.2153390-6
KuntaPudasjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2007-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-11-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRuka Charter Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
459 verrokkia
Omavaraisuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika175 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-25 01.0077/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ruka Charter Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.