Yritysprofiili

Ruka Pro Guides Oy

Ruka Pro Guides Oy:n kotipaikka on Rukatunturi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-07. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €55,195 ja liikevoitto €25,803.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2289066-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2289066-5
Toimiala
Kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta
Kunta
Rukatunturi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-09-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rukanriutta 1, 93830, Rukatunturi

Postiosoite: Riutanpää 1, 93830, Rukatunturi

Tietoa yrityksestä Ruka Pro Guides Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ruka Pro Guides Oy:n sijaintipaikkakunta on Rukatunturi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-07. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €55,195 ja liikevoitto €25,803. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €55,195 sekä tilikauden tulokseksi €20,670. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +17.2%, liikevoittoprosentti +46.7% ja omavaraisuusaste +91.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys17.2%
Liikevoittoprosentti46.7%
Omavaraisuusaste91.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€47,456Edellinen: €26,748
Edellisten tilikausien voitto/tappio€57,275Edellinen: €44,347
Oma pääoma€80,445Edellinen: €64,775
Velat€7,303Edellinen: €1,913
Vaihtuvat vastaavat€55,942Edellinen: €38,841
Current liabilities€7,303Edellinen: €1,913
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€47,098
2024-09-30
€55,195
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,810
2024-09-30
€25,803
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,928
2024-09-30
€20,670
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€66,688
2024-09-30
€87,748
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
91.7 %2024-09-30: 97.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
6.50x2024-09-30: 13.98x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
46.8 %2024-09-30: 44.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste97.1 %91.7 %
Maksuvalmius13.98x6.50x
Liikevoitto-%44.2 %46.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2289066-5
ALV-tunnusFI22890665
EU-tunnusFIFPRO.2289066-5
KuntaRukatunturi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRuka Pro Guides Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
177 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-28 05.5589/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ruka Pro Guides Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.