Yritysprofiili

Ruskeasannan Auto Oy

Ruskeasannan Auto Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1972-04-14. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €274,618 ja liikevoitto -€15,316.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0197042-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0197042-0
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1972-04-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-06-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Anttilantie 8, 01450, Vantaa

Puhelin: +358407014783Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.ruskeasannanauto.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Forsblom Santeri IlariToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Ruskeasannan Auto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ruskeasannan Auto Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1972-04-14. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €274,618 ja liikevoitto -€15,316. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €274,618 sekä tilikauden tulokseksi -€14,845. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.1%, liikevoittoprosentti -5.6% ja omavaraisuusaste +80.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty6
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.1%
Liikevoittoprosentti-5.6%
Omavaraisuusaste80.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €225
Rahat ja pankkisaamiset€72,291Edellinen: €73,510
Edellisten tilikausien voitto/tappio€109,646Edellinen: €96,236
Tulos ennen veroja-€14,656Edellinen: €26,968
Oma pääoma€95,642Edellinen: €118,553
Velat€23,158Edellinen: €25,303
Vaihtuvat vastaavat€114,641Edellinen: €138,311
Current liabilities€23,158Edellinen: €25,303
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys7 kautta
€174,847
2021-03-31
€190,000
2021-12-31
€189,938
2022-03-31
€218,518
2023-03-31
€285,562
2024-03-31
€305,602
2025-03-31
€274,618
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys7 kautta
-€29,665
2021-03-31
€4,030
2021-12-31
€4,033
2022-03-31
-€2,638
2023-03-31
€65,077
2024-03-31
€26,509
2025-03-31
-€15,316
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys7 kautta
-€29,029
2021-03-31
€4,430
2021-12-31
€4,435
2022-03-31
-€2,200
2023-03-31
€57,880
2024-03-31
€21,476
2025-03-31
-€14,845
2026-03-31
Varat -kehitys7 kautta
€65,104
2021-03-31
€61,800
2021-12-31
€61,822
2022-03-31
€70,813
2023-03-31
€132,571
2024-03-31
€143,856
2025-03-31
€118,799
2026-03-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Liikevaihto 2026274 617 €
Tilikauden tulos 2026−14 845 €
Tase yhteensä 2026118 799 €
Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto274 617 €305 601 €285 561 €218 517 €189 937 €190 000 €
Liikevaihdon kehitys−10,1 %7 %30,7 %15,1 %8,6 %-
Liikevoitto−15 316 €26 509 €65 077 €−2 638 €4 033 €4 030 €
EBIT−5,6 %−5,5 %8,7 %22,8 %−1,2 %2,1 %
Tilikauden tulos−14 845 €21 475 €57 879 €−2 199 €4 434 €4 430 €
Tulos ennen veroja−14 656 €26 968 €65 654 €−2 199 €4 434 €-
Omavaraisuusaste80,5 %80,7 %82,4 %76,1 %66,2 %79,4 %
Tase yhteensä118 799 €143 856 €132 571 €70 813 €61 822 €61 800 €
Henkilöstö22111-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
80.5 %2025-03-31: 80.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.12x2025-03-31: 4.96x
Liikevoitto-%Heikko
36/100 · Laskussa
-5.6 %2025-03-31: -5.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-03-312021-12-312022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste79.2 %79.4 %66.2 %76.1 %82.4 %80.7 %80.5 %
Maksuvalmius3.32x4.31x2.74x4.05x5.47x4.96x3.12x
Liikevoitto-%-16.9 %2.1 %-1.2 %22.8 %8.7 %-5.5 %-5.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0197042-0
ALV-tunnusFI01970420
EU-tunnusFIFPRO.0197042-0
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1972-04-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-06-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Forsblom Santeri IlariToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kärnä Riku JuhaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Läheniemi Anne MaaritVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRuskeasannan Auto Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
35 verrokkia
Omavaraisuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika200 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0367/100 · v0.15
B1 → B1
  • Vakavaraisuus: Paranee → Vakaa
  • Maksuvalmius: Paranee → Heikkenee
  • Uusi riskitekijä: Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella.
B1
2026-11-01 10.3367/100 · v0.15
A2 → B1 · -19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
A2
2026-10-1786/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-19 23.1986/100 · v0.14
A3 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 54 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ruskeasannan Auto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.