Yritysprofiili

S-Autohuolto Oy

S-Autohuolto Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-25. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,274,920 ja liikevoitto €77,427.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2849588-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2849588-5
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-08-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-08-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Turuntie 2, 00370, Helsinki

Verkkosivu: https://www.s-autohuolto.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä S-Autohuolto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

S-Autohuolto Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-25. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,274,920 ja liikevoitto €77,427. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,274,920 sekä tilikauden tulokseksi €53,340. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.6%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +26.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.6%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste26.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€85,191Edellinen: €62,421
Inventory€10,000Edellinen: €30,000
Rahat ja pankkisaamiset€349,522Edellinen: €193,745
Edellisten tilikausien voitto/tappio€100,990Edellinen: €108,933
Oma pääoma€156,830Edellinen: €112,490
Velat€445,268Edellinen: €389,941
Vaihtuvat vastaavat€452,869Edellinen: €325,233
Current liabilities€315,930Edellinen: €301,422
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,359,793
2024-12-31
€2,274,920
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,652
2024-12-31
€77,427
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,057
2024-12-31
€53,340
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€502,431
2024-12-31
€602,098
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
33/100 · Nousussa
26.1 %2024-12-31: 22.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Nousussa
1.14x2024-12-31: 0.74x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.3 %2024-12-31: 0.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste22.4 %26.1 %
Maksuvalmius0.74x1.14x
Liikevoitto-%0.7 %3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2849588-5
ALV-tunnusFI28495885
EU-tunnusFIFPRO.2849588-5
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-08-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-08-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-08-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2024-02-20Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaS-Autohuolto Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
209 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1768/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-20 10.2168/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-15.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

S-Autohuolto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.