Yritysprofiili

SA Trade Ab, Nykarleby

SA Trade Ab, Nykarleby:n kotipaikka on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-29. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €57,753 ja liikevoitto €706.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2801746-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2801746-1
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Uusikaarlepyy
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-12-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Björnmossgränd 4 A 2, 66900, Uusikaarlepyy

Tietoa yrityksestä SA Trade Ab, Nykarleby

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SA Trade Ab, Nykarleby:n sijaintipaikkakunta on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-29. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €57,753 ja liikevoitto €706. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €57,753 sekä tilikauden tulokseksi -€13,671. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -22.0%, liikevoittoprosentti +1.2% ja omavaraisuusaste +20.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-22.0%
Liikevoittoprosentti1.2%
Omavaraisuusaste20.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€59,247Edellinen: €53,469
Inventory€0Edellinen: €2,864
Rahat ja pankkisaamiset€935Edellinen: €362
Edellisten tilikausien voitto/tappio€26,219Edellinen: €32,546
Oma pääoma€52,548Edellinen: €71,977
Velat€199,897Edellinen: €261,558
Vaihtuvat vastaavat€8,905Edellinen: €25,048
Current liabilities€54,915Edellinen: €56,743
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€74,001
2023-12-31
€57,753
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,555
2023-12-31
€706
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€569
2023-12-31
-€13,671
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€333,535
2023-12-31
€252,445
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
26/100 · Laskussa
20.8 %2023-12-31: 21.6 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.02x2023-12-31: 0.06x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.6 %2023-12-31: 10.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste21.6 %20.8 %
Maksuvalmius0.06x0.02x
Liikevoitto-%10.6 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2801746-1
ALV-tunnusFI28017461
EU-tunnusFIFPRO.2801746-1
KuntaUusikaarlepyy
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-12-19Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-12-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-12-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-10-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSA Trade Ab, Nykarleby
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
103 verrokkia
Omavaraisuus18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1855/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-24 17.3455/100 · v0.14
B1 → B2 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
67/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SA Trade Ab, Nykarleby -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.