Yritysprofiili

Saaren Puusepät Oy

Saaren Puusepät Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-30. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €598,065 ja liikevoitto -€6,120.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2245193-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2245193-7
Toimiala
Huonekalujen valmistus
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-01-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-01-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Turkkirata 5, 33960, Pirkkala

Tietoa yrityksestä Saaren Puusepät Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saaren Puusepät Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-30. Toimiala on huonekalujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €598,065 ja liikevoitto -€6,120. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €598,065 sekä tilikauden tulokseksi -€7,826. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.1%, liikevoittoprosentti -1.0% ja omavaraisuusaste +39.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.1%
Liikevoittoprosentti-1.0%
Omavaraisuusaste39.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,588Edellinen: €4,035
Inventory€76,716Edellinen: €51,120
Rahat ja pankkisaamiset€8,547Edellinen: €40,415
Edellisten tilikausien voitto/tappio€42,727Edellinen: €41,004
Oma pääoma€59,901Edellinen: €73,527
Velat€92,713Edellinen: €35,608
Vaihtuvat vastaavat€102,486Edellinen: €100,598
Current liabilities€92,713Edellinen: €35,608
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€643,894
2024-07-31
€598,065
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,126
2024-07-31
-€6,120
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,523
2024-07-31
-€7,826
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€109,135
2024-07-31
€152,614
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
39.3 %2024-07-31: 67.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Laskussa
0.92x2024-07-31: 2.57x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Laskussa
-1.0 %2024-07-31: 1.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste67.4 %39.3 %
Maksuvalmius2.57x0.92x
Liikevoitto-%1.6 %-1.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2245193-7
ALV-tunnusFI22451937
EU-tunnusFIFPRO.2245193-7
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-01-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-01-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-01-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-21Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSaaren Puusepät Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
274 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 15.5654/100 · v0.14
B1 → B2 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saaren Puusepät Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.