Yritysprofiili

Sähkö Sipa Oy

Sähkö Sipa Oy:n kotipaikka on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-26. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,221,859 ja liikevoitto €120,089.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2344543-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2344543-2
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Nurmo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-07-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-06-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Autionkyläntie 49, 60550, Nurmo

Verkkosivu: https://www.sahkosipa.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Sähkö Sipa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sähkö Sipa Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-07-26. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,221,859 ja liikevoitto €120,089. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,221,859 sekä tilikauden tulokseksi €101,633. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.2%, liikevoittoprosentti +5.4% ja omavaraisuusaste +46.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.2%
Liikevoittoprosentti5.4%
Omavaraisuusaste46.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,367Edellinen: €11,806
Inventory€116,321Edellinen: €162,265
Rahat ja pankkisaamiset€75,622Edellinen: €91,646
Edellisten tilikausien voitto/tappio€349,212Edellinen: €290,835
Oma pääoma€453,845Edellinen: €382,512
Velat€522,038Edellinen: €225,337
Vaihtuvat vastaavat€902,439Edellinen: €525,823
Current liabilities€457,515Edellinen: €140,417
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,879,085
2024-12-31
€2,221,859
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€117,338
2024-12-31
€120,089
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€88,677
2024-12-31
€101,633
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€607,850
2024-12-31
€975,883
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
58/100 · Laskussa
46.5 %2024-12-31: 62.9 %
MaksuvalmiusHeikko
14/100 · Laskussa
0.42x2024-12-31: 1.81x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.4 %2024-12-31: 6.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste62.9 %46.5 %
Maksuvalmius1.81x0.42x
Liikevoitto-%6.2 %5.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2344543-2
ALV-tunnusFI23445432
EU-tunnusFIFPRO.2344543-2
KuntaNurmo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-07-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-07-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSähkö Sipa Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
546 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika171 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-23 13.1670/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sähkö Sipa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.