Yritysprofiili

Sähköoptimointi Oy

Sähköoptimointi Oy:n kotipaikka on Kinkomaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-09. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €13,147 ja liikevoitto -€10,512.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3188986-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3188986-9
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Kinkomaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vipusentie 2 B, 40930, Kinkomaa

Tietoa yrityksestä Sähköoptimointi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sähköoptimointi Oy:n sijaintipaikkakunta on Kinkomaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-09. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €13,147 ja liikevoitto -€10,512. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,147 sekä tilikauden tulokseksi -€20,911. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.6%, liikevoittoprosentti -80.0% ja omavaraisuusaste +72.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.6%
Liikevoittoprosentti-80.0%
Omavaraisuusaste72.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,942Edellinen: €17,523
Edellisten tilikausien voitto/tappio€24,496Edellinen: €26,986
Oma pääoma€3,585Edellinen: €24,496
Velat€1,357Edellinen: €191,186
Vaihtuvat vastaavat€4,942Edellinen: €19,646
Current liabilities€177Edellinen: €2,539
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€13,923
2023-12-31
€13,147
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,631
2023-12-31
-€10,512
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€2,490
2023-12-31
-€20,911
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€215,682
2023-12-31
€4,942
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Nousussa
72.5 %2023-12-31: 11.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
27.95x2023-12-31: 6.90x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-80.0 %2023-12-31: 47.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste11.4 %72.5 %
Maksuvalmius6.90x27.95x
Liikevoitto-%47.6 %-80.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3188986-9
ALV-tunnusFI31889869
EU-tunnusFIFPRO.3188986-9
KuntaKinkomaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-02-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-06-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSähköoptimointi Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
115 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika75 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-05 01.5160/100 · v0.14
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sähköoptimointi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.