Yritysprofiili

Sähköse-vi Oy

Sähköse-vi Oy:n kotipaikka on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-06-12. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €654,517 ja liikevoitto €42,701.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0838621-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0838621-9
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Kustavi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-06-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1991-04-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: RAHINTIE 498, 23360, Kustavi

Tietoa yrityksestä Sähköse-vi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sähköse-vi Oy:n sijaintipaikkakunta on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-06-12. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €654,517 ja liikevoitto €42,701. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €654,517 sekä tilikauden tulokseksi €31,279. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.2%, liikevoittoprosentti +6.5% ja omavaraisuusaste +42.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.2%
Liikevoittoprosentti6.5%
Omavaraisuusaste42.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,126Edellinen: €375
Inventory€91,192Edellinen: €90,992
Rahat ja pankkisaamiset€42,838Edellinen: €46,334
Edellisten tilikausien voitto/tappio€79,052Edellinen: €139,788
Oma pääoma€112,831Edellinen: €96,952
Velat€154,750Edellinen: €190,995
Vaihtuvat vastaavat€193,485Edellinen: €214,610
Current liabilities€129,472Edellinen: €139,509
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€683,439
2025-03-31
€654,517
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€68,228
2025-03-31
€42,701
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€45,336
2025-03-31
€31,279
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€287,947
2025-03-31
€267,580
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
53/100 · Nousussa
42.2 %2025-03-31: 33.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
35/100 · Nousussa
1.04x2025-03-31: 0.98x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Laskussa
6.5 %2025-03-31: 10.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste33.7 %42.2 %
Maksuvalmius0.98x1.04x
Liikevoitto-%10.0 %6.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0838621-9
ALV-tunnusFI08386219
EU-tunnusFIFPRO.0838621-9
KuntaKustavi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-04-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1991-06-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-04-17Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-03-06Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSähköse-vi Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
203 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1772/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-29 14.5472/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
89/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sähköse-vi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.