Yritysprofiili

Sairme Oy

Sairme Oy:n kotipaikka on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €902,241 ja liikevoitto €295,786.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3473249-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3473249-6
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Pori
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-09-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-09-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rautatienpuistokatu 2 E 130, 28130, Pori

Verkkosivu: https://www.sairme.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Sairme Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sairme Oy:n sijaintipaikkakunta on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-09-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €902,241 ja liikevoitto €295,786. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €902,241 sekä tilikauden tulokseksi €238,649. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +32.8% ja omavaraisuusaste +68.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti32.8%
Omavaraisuusaste68.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€11,915Edellinen: €2,080
Rahat ja pankkisaamiset€282,890Edellinen: €43,742
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€29,150Edellinen: €0
Oma pääoma€233,498Edellinen: -€5,150
Velat€107,528Edellinen: €66,956
Vaihtuvat vastaavat€328,589Edellinen: €60,726
Current liabilities€107,528Edellinen: €24,456
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€27,104
2024-12-31
€295,786
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€29,150
2024-12-31
€238,649
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€61,806
2024-12-31
€341,026
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Nousussa
68.5 %2024-12-31: -8.3 %
MaksuvalmiusHyvä
91/100 · Nousussa
2.74x2024-12-31: 1.87x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Trenditieto puuttuu
32.8 %2024-12-31: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-8.3 %68.5 %
Maksuvalmius1.87x2.74x
Liikevoitto-%-32.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3473249-6
ALV-tunnusFI34732496
EU-tunnusFIFPRO.3473249-6
KuntaPori
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-09-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-09-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-09-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSairme Oy
Luokitus nousiC → A3 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
155 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika103 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-05 11.1370/100 · v0.14
C → A3 · +39 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1531/100 · v0.14
B3 → C · -15 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1446/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sairme Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.