Yritysprofiili

Sakai24 Autot Oy

Sakai24 Autot Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-01-25. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €144,084 ja liikevoitto €10,677.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3415619-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3415619-3
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-01-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-01-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pihlajatie 3 A, 36200, Kangasala

Verkkosivu: https://www.sakai.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Sakai24 Autot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sakai24 Autot Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-01-25. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €144,084 ja liikevoitto €10,677. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €144,084 sekä tilikauden tulokseksi €9,040. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +58.0%, liikevoittoprosentti +7.4% ja omavaraisuusaste +44.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys58.0%
Liikevoittoprosentti7.4%
Omavaraisuusaste44.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€45Edellinen: €0
Inventory€4,555Edellinen: €580
Rahat ja pankkisaamiset€12,161Edellinen: €9,157
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€2,439Edellinen: €0
Oma pääoma€9,601Edellinen: €561
Velat€12,008Edellinen: €13,130
Vaihtuvat vastaavat€21,609Edellinen: €13,691
Current liabilities€12,008Edellinen: €13,130
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€91,192
2025-04-30
€144,084
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,420
2025-04-30
€10,677
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€2,439
2025-04-30
€9,040
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€13,691
2025-04-30
€21,609
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
56/100 · Nousussa
44.4 %2025-04-30: 4.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Nousussa
1.39x2025-04-30: 0.74x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.4 %2025-04-30: -2.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste4.1 %44.4 %
Maksuvalmius0.74x1.39x
Liikevoitto-%-2.6 %7.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3415619-3
ALV-tunnusFI34156193
EU-tunnusFIFPRO.3415619-3
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-01-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSakai24 Autot Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
182 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1867/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 17.4067/100 · v0.14
B3 → B1 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sakai24 Autot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.