Yritysprofiili

Sakame Oy

Sakame Oy:n kotipaikka on Nakertaja. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-31. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,423 ja liikevoitto -€55,286.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2301682-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2301682-2
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Nakertaja
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-03-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-11-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koposentie 2 B, 87830, Nakertaja

Tietoa yrityksestä Sakame Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sakame Oy:n sijaintipaikkakunta on Nakertaja. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-31. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,423 ja liikevoitto -€55,286. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,423 sekä tilikauden tulokseksi -€7,321. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +56.1%, liikevoittoprosentti -2281.7% ja omavaraisuusaste +92.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys56.1%
Liikevoittoprosentti-2281.7%
Omavaraisuusaste92.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,261Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€81,658Edellinen: €106,271
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,278,549Edellinen: €1,398,795
Oma pääoma€1,286,228Edellinen: €1,403,549
Velat€101,999Edellinen: €147,754
Vaihtuvat vastaavat€89,565Edellinen: €117,441
Current liabilities€53,885Edellinen: €49,506
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,552
2024-12-31
€2,423
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€69,527
2024-12-31
-€55,286
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€10,246
2024-12-31
-€7,321
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,551,303
2024-12-31
€1,388,227
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.7 %2024-12-31: 90.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
51/100 · Laskussa
1.52x2024-12-31: 2.15x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-473.2 %2024-12-31: -4479.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste90.5 %92.7 %
Maksuvalmius2.15x1.52x
Liikevoitto-%-4479.2 %-473.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2301682-2
ALV-tunnusFI23016822
EU-tunnusFIFPRO.2301682-2
KuntaNakertaja
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-03-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-04-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-04-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-11-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSakame Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
224 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 07.1273/100 · v0.14
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sakame Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.