Yritysprofiili

SAKISI Oy

SAKISI Oy:n kotipaikka on Pielavesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-05-24. Toimiala on muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,154,854 ja liikevoitto €27,409.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2116698-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2116698-2
Toimiala
Muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus
Kunta
Pielavesi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-05-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-05-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pajatie 5, 72400, Pielavesi

Verkkosivu: https://www.sakisi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SAKISI Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SAKISI Oy:n sijaintipaikkakunta on Pielavesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-05-24. Toimiala on muiden metallitankkien, -säiliöiden ja -altaiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,154,854 ja liikevoitto €27,409. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,154,854 sekä tilikauden tulokseksi €11,791. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +70.5%, liikevoittoprosentti +2.4% ja omavaraisuusaste +28.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys70.5%
Liikevoittoprosentti2.4%
Omavaraisuusaste28.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€959Edellinen: €0
Inventory€168,738Edellinen: €156,724
Rahat ja pankkisaamiset€25,979Edellinen: €25,949
Advances received€13,377Edellinen: €13,377
Edellisten tilikausien voitto/tappio€101,329Edellinen: €60,611
Oma pääoma€115,621Edellinen: €111,829
Velat€290,315Edellinen: €309,569
Vaihtuvat vastaavat€264,198Edellinen: €305,761
Current liabilities€192,293Edellinen: €183,087
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€677,496
2025-04-30
€1,154,854
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€64,225
2025-04-30
€27,409
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€48,718
2025-04-30
€11,791
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€421,398
2025-04-30
€405,935
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Nousussa
29.4 %2025-04-30: 27.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Nousussa
1.01x2025-04-30: 1.00x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.4 %2025-04-30: 9.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste27.4 %29.4 %
Maksuvalmius1.00x1.01x
Liikevoitto-%9.5 %2.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2116698-2
ALV-tunnusFI21166982
EU-tunnusFIFPRO.2116698-2
KuntaPielavesi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-05-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-05-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-05-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2025-07-04Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSAKISI Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
30 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 14.4666/100 · v0.15
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 05.3169/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
34/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
4.11.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SAKISI Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.