Yritysprofiili

Sales.EXE Oy

Sales.EXE Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-07-06. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €52,872 ja liikevoitto €16,641.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2120943-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2120943-6
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-07-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-06-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ahertajankuja 4 C 65, 02100, Espoo

Tietoa yrityksestä Sales.EXE Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sales.EXE Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-07-06. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €52,872 ja liikevoitto €16,641. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2021-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €52,872 sekä tilikauden tulokseksi €13,224. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -36.1%, liikevoittoprosentti +31.5% ja omavaraisuusaste +81.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2021-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-36.1%
Liikevoittoprosentti31.5%
Omavaraisuusaste81.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€8,784Edellinen: €27,998
Edellisten tilikausien voitto/tappio€57,582Edellinen: €51,024
Oma pääoma€73,306Edellinen: €65,435
Velat€17,141Edellinen: €30,583
Vaihtuvat vastaavat€27,448Edellinen: €46,018
Current liabilities€17,141Edellinen: €30,583
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€82,742
2020-12-31
€52,872
2021-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,891
2020-12-31
€16,641
2021-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,213
2020-12-31
€13,224
2021-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€96,018
2020-12-31
€90,447
2021-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
81.0 %2020-12-31: 74.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Laskussa
0.51x2020-12-31: 1.15x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
31.5 %2020-12-31: 27.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-31
Omavaraisuusaste74.7 %81.0 %
Maksuvalmius1.15x0.51x
Liikevoitto-%27.7 %31.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2120943-6
ALV-tunnusFI21209436
EU-tunnusFIFPRO.2120943-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-06-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-07-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSales.EXE Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
341 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika187 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-19 22.5173/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2021-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2021-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sales.EXE Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.