Yritysprofiili

Salla Salmela Oy

Salla Salmela Oy:n kotipaikka on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-05-04. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €319,266 ja liikevoitto €45,562.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1652489-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1652489-6
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Orimattila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-05-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-02-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Erkontie 12, 16300, Orimattila

Postiosoite: Rintalantie 13, 15150, Lahti

Tietoa yrityksestä Salla Salmela Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salla Salmela Oy:n sijaintipaikkakunta on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-05-04. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-11-30 liikevaihto oli €319,266 ja liikevoitto €45,562. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-11-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €319,266 sekä tilikauden tulokseksi €29,891. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.2%, liikevoittoprosentti +14.3% ja omavaraisuusaste +37.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-11-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.2%
Liikevoittoprosentti14.3%
Omavaraisuusaste37.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€6,170Edellinen: €8,448
Inventory€40,620Edellinen: €40,809
Rahat ja pankkisaamiset€13,558Edellinen: €16,986
Edellisten tilikausien voitto/tappio€69,990Edellinen: €69,383
Oma pääoma€108,290Edellinen: €110,399
Velat€182,407Edellinen: €190,624
Vaihtuvat vastaavat€72,666Edellinen: €83,464
Current liabilities€87,942Edellinen: €67,318
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€351,738
2024-11-30
€319,266
2025-11-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€48,120
2024-11-30
€45,562
2025-11-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€32,607
2024-11-30
€29,891
2025-11-30
Varat -kehitys2 kautta
€301,023
2024-11-30
€290,697
2025-11-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
47/100 · Nousussa
37.3 %2024-11-30: 36.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Laskussa
0.62x2024-11-30: 0.86x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Nousussa
14.0 %2024-11-30: 13.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-11-302025-11-30
Omavaraisuusaste36.7 %37.3 %
Maksuvalmius0.86x0.62x
Liikevoitto-%13.4 %14.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1652489-6
ALV-tunnusFI16524896
EU-tunnusFIFPRO.1652489-6
KuntaOrimattila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2001-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-03-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-05-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSalla Salmela Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
131 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1768/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-19 13.4168/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-11-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-11-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salla Salmela Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.