Yritysprofiili

Salmin kylän vesiosuuskunta

Salmin kylän vesiosuuskunta:n kotipaikka on Sastamala. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2023-03-09. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €7,480 ja liikevoitto €757.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3329494-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3329494-9
Toimiala
Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Kunta
Sastamala
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
2023-03-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-12-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Otamussillantie 11, 38420, Sastamala

Tietoa yrityksestä Salmin kylän vesiosuuskunta

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salmin kylän vesiosuuskunta:n sijaintipaikkakunta on Sastamala. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 2023-03-09. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €7,480 ja liikevoitto €757. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €7,480 sekä tilikauden tulokseksi €871. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.9%, liikevoittoprosentti +10.1% ja omavaraisuusaste +99.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.9%
Liikevoittoprosentti10.1%
Omavaraisuusaste99.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€12,652Edellinen: €10,618
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,263Edellinen: €0
Oma pääoma€37,715Edellinen: €36,844
Velat€387Edellinen: €334
Vaihtuvat vastaavat€13,102Edellinen: €12,178
Current liabilities€387Edellinen: €334
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€7,270
2023-12-31
€7,480
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€1,348
2023-12-31
€757
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,263
2023-12-31
€871
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€37,178
2023-12-31
€38,102
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.0 %2023-12-31: 99.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
32.67x2023-12-31: 31.77x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.1 %2023-12-31: -18.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste99.1 %99.0 %
Maksuvalmius31.77x32.67x
Liikevoitto-%-18.6 %10.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3329494-9
KuntaSastamala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-12-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-03-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-03-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSalmin kylän vesiosuuskunta
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
588 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika186 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 17.5082/100 · v0.14
B1 → A2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1461/100 · v0.13
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
98/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salmin kylän vesiosuuskunta -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.