Yritysprofiili

Salovest Oy

Salovest Oy:n kotipaikka on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-27. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €15,860 ja liikevoitto €545.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3224713-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3224713-9
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Järvenpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-07-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-07-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vuohikatu 15, 04430, Järvenpää

Tietoa yrityksestä Salovest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salovest Oy:n sijaintipaikkakunta on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-27. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €15,860 ja liikevoitto €545. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,860 sekä tilikauden tulokseksi -€2,790. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.9%, liikevoittoprosentti +3.4% ja omavaraisuusaste +8.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.9%
Liikevoittoprosentti3.4%
Omavaraisuusaste8.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€135Edellinen: €786
Rahat ja pankkisaamiset€14,121Edellinen: €24,763
Edellisten tilikausien voitto/tappio€15,302Edellinen: €7,240
Oma pääoma€12,512Edellinen: €15,302
Velat€140,921Edellinen: €142,656
Vaihtuvat vastaavat€15,845Edellinen: €24,763
Current liabilities€921Edellinen: €2,656
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€19,793
2023-12-31
€15,860
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,079
2023-12-31
€545
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€8,062
2023-12-31
-€2,790
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€157,958
2023-12-31
€153,432
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
10/100 · Laskussa
8.2 %2023-12-31: 9.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
15.34x2023-12-31: 9.32x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.4 %2023-12-31: 49.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste9.7 %8.2 %
Maksuvalmius9.32x15.34x
Liikevoitto-%49.0 %3.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3224713-9
ALV-tunnusFI32247139
EU-tunnusFIFPRO.3224713-9
KuntaJärvenpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-07-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-07-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-09-21Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-11-21Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSalovest Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-05 18.0556/100 · v0.14
B1 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-02.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salovest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.