Yritysprofiili

Salpa-Consulting Oy

Salpa-Consulting Oy:n kotipaikka on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €62,597 ja liikevoitto €14,370.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3250869-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3250869-3
Toimiala
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kunta
Kuusamo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Torangintaival 24 2, 93600, Kuusamo

Verkkosivu: https://www.salpa-consulting.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Salpa-Consulting Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salpa-Consulting Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €62,597 ja liikevoitto €14,370. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €62,597 sekä tilikauden tulokseksi €8,409. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +198.4%, liikevoittoprosentti +23.0% ja omavaraisuusaste +21.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys198.4%
Liikevoittoprosentti23.0%
Omavaraisuusaste21.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€36,786Edellinen: €34,965
Rahat ja pankkisaamiset€1,391Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,163Edellinen: €10,170
Oma pääoma€46,980Edellinen: €38,571
Velat€172,879Edellinen: €188,032
Vaihtuvat vastaavat€1,958Edellinen: €4,640
Current liabilities€75,271Edellinen: €63,747
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€20,975
2024-12-31
€62,597
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,537
2024-12-31
€14,370
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€5,007
2024-12-31
€8,409
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€226,603
2024-12-31
€219,859
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Nousussa
21.4 %2024-12-31: 17.0 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.02x2024-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.5 %2024-12-31: 4.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste17.0 %21.4 %
Maksuvalmius0.00x0.02x
Liikevoitto-%4.5 %14.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3250869-3
ALV-tunnusFI32508693
EU-tunnusFIFPRO.3250869-3
KuntaKuusamo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSalpa-Consulting Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
33 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-17 22.2560/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salpa-Consulting Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.