Yritysprofiili

Salty Capital Oy

Salty Capital Oy:n kotipaikka on Kellokoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-20. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,296 ja liikevoitto €33,864.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2854542-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2854542-4
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Kellokoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-09-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yliverstaankuja 2 C 12, 04500, Kellokoski

Tietoa yrityksestä Salty Capital Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Salty Capital Oy:n sijaintipaikkakunta on Kellokoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-20. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,296 ja liikevoitto €33,864. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,296 sekä tilikauden tulokseksi €25,136. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.6%, liikevoittoprosentti +71.6% ja omavaraisuusaste +67.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.6%
Liikevoittoprosentti71.6%
Omavaraisuusaste67.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€36,442Edellinen: €47,323
Rahat ja pankkisaamiset€92,648Edellinen: €81,495
Advances received€493Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€171,310Edellinen: €139,456
Oma pääoma€293,386Edellinen: €305,650
Velat€144,716Edellinen: €208,252
Vaihtuvat vastaavat€92,648Edellinen: €84,837
Current liabilities€37,397Edellinen: €27,641
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€53,506
2024-12-31
€47,296
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€40,399
2024-12-31
€33,864
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€31,854
2024-12-31
€25,136
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€513,903
2024-12-31
€438,102
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
84/100 · Nousussa
67.0 %2024-12-31: 59.5 %
MaksuvalmiusHyvä
83/100 · Laskussa
2.48x2024-12-31: 2.95x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
40.4 %2024-12-31: 40.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste59.5 %67.0 %
Maksuvalmius2.95x2.48x
Liikevoitto-%40.1 %40.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2854542-4
ALV-tunnusFI28545424
EU-tunnusFIFPRO.2854542-4
KuntaKellokoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSalty Capital Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
263 verrokkia
Omavaraisuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika60 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1783/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-29 07.2183/100 · v0.14
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-20.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Salty Capital Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.