Yritysprofiili

Sami P Saneeraus Oy

Sami P Saneeraus Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €682,715 ja liikevoitto €86,073.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3137453-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3137453-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-06-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Olkikuja 4, 33960, Pirkkala

Postiosoite: Olkikuja 4 B, 33960, Pirkkala

Tietoa yrityksestä Sami P Saneeraus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sami P Saneeraus Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-02. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €682,715 ja liikevoitto €86,073. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €682,715 sekä tilikauden tulokseksi €68,988. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.8%, liikevoittoprosentti +12.6% ja omavaraisuusaste +88.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.8%
Liikevoittoprosentti12.6%
Omavaraisuusaste88.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€327,765Edellinen: €305,848
Edellisten tilikausien voitto/tappio€246,522Edellinen: €166,410
Oma pääoma€315,510Edellinen: €267,922
Velat€43,128Edellinen: €57,314
Vaihtuvat vastaavat€352,816Edellinen: €317,473
Current liabilities€43,128Edellinen: €57,314
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€821,052
2024-12-31
€682,715
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€127,010
2024-12-31
€86,073
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€101,512
2024-12-31
€68,988
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€325,235
2024-12-31
€358,638
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.0 %2024-12-31: 82.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.60x2024-12-31: 5.34x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Laskussa
12.6 %2024-12-31: 15.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste82.4 %88.0 %
Maksuvalmius5.34x7.60x
Liikevoitto-%15.5 %12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3137453-1
ALV-tunnusFI31374531
EU-tunnusFIFPRO.3137453-1
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-06-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-03-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSami P Saneeraus Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
37 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika62 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1771/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-27 11.3171/100 · v0.14
B3 → A3 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B2 → B3 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
61/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sami P Saneeraus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.