Yritysprofiili

Sammutin Paroni Oy

Sammutin Paroni Oy:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-20. Toimiala on muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €42,803 ja liikevoitto €8,292.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2954945-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2954945-1
Toimiala
Muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-12-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-11-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kiviportintie 13, 15880, Hollola

Tietoa yrityksestä Sammutin Paroni Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sammutin Paroni Oy:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-20. Toimiala on muu rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden ja lasin erikoistunut vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €42,803 ja liikevoitto €8,292. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,803 sekä tilikauden tulokseksi €7,360. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.0%, liikevoittoprosentti +19.4% ja omavaraisuusaste -232.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.0%
Liikevoittoprosentti19.4%
Omavaraisuusaste-232.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€210Edellinen: €580
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€14,098Edellinen: -€13,482
Oma pääoma-€4,239Edellinen: -€11,598
Velat€6,061Edellinen: €15,083
Vaihtuvat vastaavat€746Edellinen: €2,049
Current liabilities€6,061Edellinen: €15,083
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€33,708
2024-12-31
€42,803
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€205
2024-12-31
€8,292
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€616
2024-12-31
€7,360
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,484
2024-12-31
€1,822
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-232.6 %2024-12-31: -332.9 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2024-12-31: 0.04x
Liikevoitto-%Hyvä
98/100 · Nousussa
19.4 %2024-12-31: 0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-332.9 %-232.6 %
Maksuvalmius0.04x0.03x
Liikevoitto-%0.6 %19.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2954945-1
ALV-tunnusFI29549451
EU-tunnusFIFPRO.2954945-1
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-12-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-12-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSammutin Paroni Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
117 verrokkia
Omavaraisuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika213 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1849/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-28 16.2149/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sammutin Paroni Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.