Yritysprofiili

Sampel Group Oy

Sampel Group Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-30. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €629,621 ja liikevoitto €330,542.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3250044-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3250044-8
Toimiala
Muu rakennustekninen palvelu
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valimotie 17-19, 00380, Helsinki

Tietoa yrityksestä Sampel Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sampel Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-30. Toimiala on muu rakennustekninen palvelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €629,621 ja liikevoitto €330,542. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €629,621 sekä tilikauden tulokseksi €458,789. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +21.3%, liikevoittoprosentti +52.5% ja omavaraisuusaste +71.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys21.3%
Liikevoittoprosentti52.5%
Omavaraisuusaste71.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€27,678Edellinen: €15,785
Rahat ja pankkisaamiset€246,412Edellinen: €335,199
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,991,999Edellinen: €1,680,874
Oma pääoma€3,082,729Edellinen: €2,773,939
Velat€1,245,654Edellinen: €857,143
Vaihtuvat vastaavat€504,502Edellinen: €481,940
Current liabilities€1,245,654Edellinen: €857,143
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€489,016
2023-12-31
€518,881
2024-12-31
€629,621
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€236,262
2023-12-31
€255,438
2024-12-31
€330,542
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€1,556,502
2023-12-31
€461,125
2024-12-31
€458,789
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€2,978,853
2023-12-31
€3,631,083
2024-12-31
€4,328,382
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Laskussa
71.2 %2024-12-31: 76.4 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Laskussa
0.20x2024-12-31: 0.39x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
50.3 %2024-12-31: 47.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste82.7 %76.4 %71.2 %
Maksuvalmius0.20x0.39x0.20x
Liikevoitto-%48.3 %47.8 %50.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3250044-8
ALV-tunnusFI32500448
EU-tunnusFIFPRO.3250044-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-11-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSampel Group Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
108 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika138 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 07.4677/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sampel Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.