Yritysprofiili

Sampo Oyj

Sampo Oyj:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on julkinen osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1922-09-05. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,000,000 ja liikevoitto -€41,000,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0142213-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0142213-3
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Julkinen osakeyhtiö
Perustamispäivä
1922-09-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Fabianinkatu 21, 00130, Helsinki

Puhelin: +358105160100Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://sampo.fiLähdehavainto

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/sampo-plcLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/sampo_plcLähde: yrityksen verkkosivu

X-profiili: https://x.com/Sampo_plcLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Risto MurtoHallituksen puheenjohtaja
Andreas BrandstetterHallituksen jäsen
Steve LanganHallituksen jäsen

Tietoa yrityksestä Sampo Oyj

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sampo Oyj:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on julkinen osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1922-09-05. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,000,000 ja liikevoitto -€41,000,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,000,000 sekä tilikauden tulokseksi €1,862,000,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +100.0%, liikevoittoprosentti -2050.0% ja omavaraisuusaste +90.2%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Suomen MeriSuomen Vakuutus

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys100.0%
Liikevoittoprosentti-2050.0%
Omavaraisuusaste90.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö65Edellinen: 55
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€0
2020-12-31
€48,000,000
2021-12-31
€0
2022-12-31
€1,000,000
2023-12-31
€2,000,000
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€19,000,000
2020-12-31
€7,000,000
2021-12-31
€0
2022-12-31
-€57,000,000
2023-12-31
-€41,000,000
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€700,000,000
2020-12-31
€2,639,000,000
2021-12-31
€0
2022-12-31
€963,000,000
2023-12-31
€1,862,000,000
2024-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€11,515,000,000
2020-12-31
€12,327,000,000
2021-12-31
€0
2022-12-31
€7,990,000,000
2023-12-31
€10,469,000,000
2024-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 20242 000 000 €
Tilikauden tulos 20241 862 000 000 €
Tase yhteensä 202410 469 000 000 €
Avainluku20242023202220212020
Liikevaihto2 000 000 €1 000 000 €0 €48 000 000 €0 €
Liikevoitto−41 000 000 €−57 000 000 €0 €7 000 000 €−19 000 000 €
EBIT−2 050 %−5 800 %0 %14,6 %0 %
Tilikauden tulos1 862 000 000 €963 000 000 €0 €2 639 000 000 €700 000 000 €
Omavaraisuusaste90,2 %87 %0 %71,6 %77,8 %
Tase yhteensä10 469 000 000 €7 990 000 000 €0 €12 327 000 000 €11 515 000 000 €
Henkilöstö655550--

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
90.2 %2023-12-31: 87.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Laskussa
1.23x2023-12-31: 10.10x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-2050.0 %2023-12-31: -5800.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste77.8 %71.6 %0.0 %87.0 %90.2 %
Maksuvalmius11.20x22.70x0.00x10.10x1.23x
Liikevoitto-%0.0 %14.6 %0.0 %-5800.0 %-2050.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0142213-3
ALV-tunnusFI01422133
EU-tunnusFIFPRO.0142213-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1922-09-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1944-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Risto MurtoHallituksen puheenjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 99%
Annica Maria WitschardBoard MemberLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jukka Pekka VattulainenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sara Johanna MellaBoard MemberLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Lars Kufall BeckGroup Chief Financial OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Åke Ricard WennerklintDeputy Chief Executive OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Andreas BrandstetterHallituksen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 99%
Steve LanganHallituksen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 99%
Astrid StangeHallituksen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 99%
Antti MäkinenHallituksen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 99%
Markus RauramoHallituksen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 99%
Morten ThorsrudGroup Chief Executive OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Ville TalasmäkiChief Investment OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSampo Oyj
Luokitus laskiA2 → A3 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
463 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-11-0574/100 · v0.15
A2 → A3 · -10 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
A2
2026-10-2084/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-0184/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
100/100

Yrityksellä on noin 104 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
92/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

71 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-04

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sampo Oyj -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.