Yritysprofiili

Sampo Rakennus Oy

Sampo Rakennus Oy:n kotipaikka on Ii As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-08-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €472,877 ja liikevoitto €34,741.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2209184-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2209184-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Ii As
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-08-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-07-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kivimaantie 19, 91110, Ii As

Puhelin: +358505894075Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.samporakennus.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tölli Sampo TarvoVarsinainen jäsen
Nurkkala Jari TapaniTilintarkastaja
Tölli Anne KatariinaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Sampo Rakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sampo Rakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Ii As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-08-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €472,877 ja liikevoitto €34,741. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €472,877 sekä tilikauden tulokseksi €27,740. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.8%, liikevoittoprosentti +7.4% ja omavaraisuusaste +74.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on yleistoimiala.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.8%
Liikevoittoprosentti7.4%
Omavaraisuusaste74.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€34,744Edellinen: €32,599
Henkilöstö5Edellinen: 5
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€237,218
2021-12-31
€298,027
2022-12-31
€231,261
2023-12-31
€415,689
2024-12-31
€472,877
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€26,353
2021-12-31
€23,394
2022-12-31
-€2,223
2023-12-31
€32,614
2024-12-31
€34,741
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€21,069
2021-12-31
€18,598
2022-12-31
-€2,250
2023-12-31
€26,521
2024-12-31
€27,740
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€110,782
2021-12-31
€122,435
2022-12-31
€99,600
2023-12-31
€125,188
2024-12-31
€171,384
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.4 %2024-12-31: 87.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.05x2024-12-31: 4.81x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Laskussa
7.4 %2024-12-31: 7.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste79.3 %81.3 %89.1 %87.2 %74.4 %
Maksuvalmius3.39x3.91x6.45x4.81x3.05x
Liikevoitto-%11.0 %7.7 %-0.9 %7.9 %7.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2209184-7
ALV-tunnusFI22091847
EU-tunnusFIFPRO.2209184-7
KuntaIi As
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-08-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Tölli Sampo TarvoVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Nurkkala Jari TapaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tölli Anne KatariinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSampo Rakennus Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
120 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
B2 → A3 · +18 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
B2
2026-10-0859/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
8.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sampo Rakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.