Yritysprofiili

Samsulting Oy

Samsulting Oy:n kotipaikka on Lepsämä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-03-17. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €32,269 ja liikevoitto -€1,165.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1081176-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1081176-3
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Lepsämä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-03-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Takkulantie 112, 01830, Lepsämä

Verkkosivu: https://www.samsulting.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Samsulting Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Samsulting Oy:n sijaintipaikkakunta on Lepsämä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-03-17. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €32,269 ja liikevoitto -€1,165. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2022-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €32,269 sekä tilikauden tulokseksi -€1,226. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.1%, liikevoittoprosentti -3.6% ja omavaraisuusaste +64.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2022-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.1%
Liikevoittoprosentti-3.6%
Omavaraisuusaste64.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€800Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€4,496Edellinen: €6,283
Advances received€1,089Edellinen: €581
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€384Edellinen: -€1,907
Oma pääoma€6,800Edellinen: €8,026
Velat€3,688Edellinen: €4,239
Vaihtuvat vastaavat€7,965Edellinen: €8,434
Current liabilities€3,688Edellinen: €4,239
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€31,620
2021-12-31
€32,269
2022-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,826
2021-12-31
-€1,165
2022-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,523
2021-12-31
-€1,226
2022-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€12,264
2021-12-31
€10,488
2022-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
72.3 %2021-12-31: 68.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
48/100 · Laskussa
1.44x2021-12-31: 1.48x
Liikevoitto-%Heikko
41/100 · Laskussa
-3.6 %2021-12-31: 5.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-31
Omavaraisuusaste68.7 %72.3 %
Maksuvalmius1.48x1.44x
Liikevoitto-%5.8 %-3.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1081176-3
ALV-tunnusFI10811763
EU-tunnusFIFPRO.1081176-3
KuntaLepsämä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-03-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSamsulting Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
144 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 05.3067/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Samsulting Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.