Yritysprofiili

Saneeraus Eloranta Oy

Saneeraus Eloranta Oy:n kotipaikka on Lappeenranta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-10-31 liikevaihto oli €21,489 ja liikevoitto -€4,634.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2913366-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2913366-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Lappeenranta
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-04-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Standertskjöldinkatu 7 C 4, 53200, Lappeenranta

Tietoa yrityksestä Saneeraus Eloranta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saneeraus Eloranta Oy:n sijaintipaikkakunta on Lappeenranta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-10-31 liikevaihto oli €21,489 ja liikevoitto -€4,634. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €21,489 sekä tilikauden tulokseksi -€4,181. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -87.0%, liikevoittoprosentti -21.6% ja omavaraisuusaste +77.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-10-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-87.0%
Liikevoittoprosentti-21.6%
Omavaraisuusaste77.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,790
Rahat ja pankkisaamiset€14,773Edellinen: €44,229
Edellisten tilikausien voitto/tappio€37,437Edellinen: €51,255
Oma pääoma€35,756Edellinen: €47,537
Velat€10,364Edellinen: €37,326
Vaihtuvat vastaavat€14,773Edellinen: €46,066
Current liabilities€10,364Edellinen: €23,508
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€165,890
2023-10-31
€21,489
2024-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€5,126
2023-10-31
-€4,634
2024-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€6,218
2023-10-31
-€4,181
2024-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€84,862
2023-10-31
€46,120
2024-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.5 %2023-10-31: 56.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
48/100 · Laskussa
1.43x2023-10-31: 1.88x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-21.6 %2023-10-31: -3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-10-312024-10-31
Omavaraisuusaste56.0 %77.5 %
Maksuvalmius1.88x1.43x
Liikevoitto-%-3.0 %-21.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2913366-7
EU-tunnusFIFPRO.2913366-7
KuntaLappeenranta
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-05-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-05-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSaneeraus Eloranta Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1853/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-30 14.1453/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-03-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saneeraus Eloranta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.