Yritysprofiili

Saneeraus Jape Oy

Saneeraus Jape Oy:n kotipaikka on Launonen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-10-13. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €79,712 ja liikevoitto €2,976.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2859056-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2859056-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Launonen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-10-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-09-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mahlamäentie 5, 12540, Launonen

Puhelin: +358407261483Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Peltonen Heidi MariaVarajäsen
Peltonen Jarmo AnteroVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Saneeraus Jape Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saneeraus Jape Oy:n sijaintipaikkakunta on Launonen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-10-13. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €79,712 ja liikevoitto €2,976. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €79,712 sekä tilikauden tulokseksi €2,390. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.0%, liikevoittoprosentti +3.7% ja omavaraisuusaste +56.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.0%
Liikevoittoprosentti3.7%
Omavaraisuusaste56.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€16,434Edellinen: €6,350
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,235Edellinen: €7,194
Tulos ennen veroja€2,996Edellinen: €2,313
Oma pääoma€13,125Edellinen: €11,511
Velat€10,159Edellinen: €2,533
Vaihtuvat vastaavat€23,283Edellinen: €14,044
Current liabilities€10,159Edellinen: €2,533
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€64,547
2021-09-30
€67,777
2022-09-30
€67,193
2023-09-30
€77,415
2024-09-30
€79,712
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€350
2021-09-30
€371
2022-09-30
€2,336
2024-09-30
€2,976
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€226
2021-09-30
€253
2022-09-30
€1,106
2023-09-30
€1,817
2024-09-30
€2,390
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€13,850
2021-09-30
€14,285
2022-09-30
€11,097
2023-09-30
€14,044
2024-09-30
€23,283
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
70/100 · Laskussa
56.4 %2024-09-30: 82.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
54/100 · Laskussa
1.62x2024-09-30: 2.51x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Nousussa
3.7 %2024-09-30: 3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste60.2 %60.1 %87.4 %82.0 %56.4 %
Maksuvalmius---2.51x1.62x
Liikevoitto-%0.5 %0.6 %-3.0 %3.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2859056-7
ALV-tunnusFI28590567
EU-tunnusFIFPRO.2859056-7
KuntaLaunonen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-10-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Peltonen Heidi MariaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Peltonen Jarmo AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSaneeraus Jape Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
72 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika32 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-17 04.4969/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vakaa
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saneeraus Jape Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.