Yritysprofiili

Santun Seitan oy

Santun Seitan oy:n kotipaikka on Tammisaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-18. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €260,752 ja liikevoitto €7,936.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2882173-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2882173-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Tammisaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pehr Sommarin katu 12, 10600, Tammisaari

Postiosoite: Rajavartiostonkatu 4 B 7, 08100, Lohja

Tietoa yrityksestä Santun Seitan oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Santun Seitan oy:n sijaintipaikkakunta on Tammisaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-18. Toimiala on muu muualla luokittelematon elintarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €260,752 ja liikevoitto €7,936. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €260,752 sekä tilikauden tulokseksi €5,925. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -32.7%, liikevoittoprosentti +3.0% ja omavaraisuusaste +71.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-32.7%
Liikevoittoprosentti3.0%
Omavaraisuusaste71.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€11,300Edellinen: €18,200
Inventory€46,230Edellinen: €54,414
Rahat ja pankkisaamiset€24,381Edellinen: €48,286
Edellisten tilikausien voitto/tappio€90,133Edellinen: €82,496
Oma pääoma€98,559Edellinen: €100,683
Velat€40,294Edellinen: €56,304
Vaihtuvat vastaavat€103,729Edellinen: €127,497
Current liabilities€40,294Edellinen: €56,304
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€387,729
2024-12-31
€260,752
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,871
2024-12-31
€7,936
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€15,687
2024-12-31
€5,925
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€156,987
2024-12-31
€138,853
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Nousussa
71.0 %2024-12-31: 64.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Laskussa
1.75x2024-12-31: 1.82x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Laskussa
2.9 %2024-12-31: 4.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste64.1 %71.0 %
Maksuvalmius1.82x1.75x
Liikevoitto-%4.9 %2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2882173-2
ALV-tunnusFI28821732
EU-tunnusFIFPRO.2882173-2
KuntaTammisaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-01-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSantun Seitan oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
269 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 16.0866/100 · v0.14
B2 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
36/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Santun Seitan oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.