Yritysprofiili

Sarin jalka-apu Oy

Sarin jalka-apu Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-11-30. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €77,494 ja liikevoitto €2,593.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1729268-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1729268-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-10-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Arkadiankatu 8 lh. 8, 00100, Helsinki

Postiosoite: Arkadiankatu 8, 00100, Helsinki

Tietoa yrityksestä Sarin jalka-apu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sarin jalka-apu Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-11-30. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €77,494 ja liikevoitto €2,593. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €77,494 sekä tilikauden tulokseksi €2,412. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.8%, liikevoittoprosentti +3.3% ja omavaraisuusaste +86.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.8%
Liikevoittoprosentti3.3%
Omavaraisuusaste86.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€221Edellinen: €276
Rahat ja pankkisaamiset€8,996Edellinen: €8,277
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,407Edellinen: €1,103
Oma pääoma€14,318Edellinen: €11,907
Velat€2,217Edellinen: €2,512
Vaihtuvat vastaavat€14,082Edellinen: €14,419
Current liabilities€2,217Edellinen: €2,512
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€72,584
2025-02-28
€77,494
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,289
2025-02-28
€2,593
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,304
2025-02-28
€2,412
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€14,419
2025-02-28
€16,536
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
86.6 %2025-02-28: 82.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.16x2025-02-28: 3.40x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.4 %2025-02-28: 3.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste82.6 %86.6 %
Maksuvalmius3.40x4.16x
Liikevoitto-%3.1 %3.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1729268-7
EU-tunnusFIFPRO.1729268-7
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-10-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-10-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSarin jalka-apu Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
89 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-26 07.0386/100 · v0.14
A2 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1580/100 · v0.14
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sarin jalka-apu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.